Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Korzennej

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ  W KORZENNEJ

Pierwsze wzmianki o szkole w Korzennej zamieszczone są w Kronice Szkoły  zaprowadzonej  w 1876 roku. Zapiski mówią, iż na mocy Orzeczenia Krajowej Wysokiej Rady Szkolnej z 1875 roku, Szkoła w Korzennej uznana za filialną, przyłączona została do szkoły etatowej w Grybowie. Była to jednoklasowa szkoła a nauka odbywała się w sali na organistówce.
Ta sama Wysoka Krajowa  Rada Szkolna, filialną Szkołę w Korzennej  z dniem 1 września 1892 roku,  przekształciła w szkołę etatową. We wrześniu 1902 roku rozpoczęto budowę  szkoły. Do nowego budynku przeprowadzono się w 1905 roku. W szkole pracowało wówczas trzech nauczycieli, uczęszczało do niej około 130 dzieci uczących się w dwóch izbach. W 1926 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego postanowiło o istnieniu w Korzennej 3 klasowej Szkoły Powszechnej. Szkoła ta działała w czasie II wojny światowej prowadząc tajne komplety. Na przełomie lat 1944/45  polskie władze szkolne  podniosły stopień organizacyjny Szkoły Powszechnej w Korzennej do siedmioklasowej, tym samym zwiększyła się liczba pracujących nauczycieli do pięciu. Po wojnie nauka odbywała się w 3 salach głównych i pięciu salach wynajętych. W niedługim czasie, po wybudowaniu budynku gospodarczego, zaadaptowano go na cele szkolne, gdzie  również  odbywały się lekcje.  26 marca 1971 roku podjęto uchwałę o konieczności budowy szkoły w Korzennej, jednak dopiero w 1991 roku, z inicjatywy nowych władz samorządowych ruszyła budowa nowej szkoły.
   Dnia 19 października 1991 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.
Po kilku dziesięcioleciach starań, wieloletnie pragnienia uczniów, nauczycieli oraz komitetu budowy szkoły uwieńczone zostały sukcesem. Techniczny projekt zakładał budowę 17 oddziałów dla 340 uczniów. Nowa szkoła  została oddana do użytku w roku szkolnym 1997/1998. W 1999 roku w myśl Rozporządzenia MENiS w Korzennej utworzono Gimnazjum. Od roku szkolnego  2006/2007 decyzją  Rady Gminy utworzono Zespół Szkół w Korzennej. Kolejna reforma szkolna z 2017 roku przekształciła Zespół Szkół w Korzennej w Szkołę Podstawową w Korzennej. Ważnymi wydarzeniami było: nadanie imienia Jana Pawła II Gimnazjum (2005) i szkole podstawowej (2010); wybudowanie i oddanie do użytku kompleksu boisk sportowych Orlik. W budynku szkoły działa oddzielnie Szkoła Muzyczna I Stopnia w Korzennej.

Hymn szkoły - wykonanie: uczniowie SP w Korzennej

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.