Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Korzennej

Hymn państwowy to tradycyjna pieśń patriotyczna będąca symbolem jedności i odrębności narodowej.

Hymn polski powstał w 1797 roku jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech i napisany został przez Józefa Wybickiego. Autor melodii opartej na motywach ludowego mazurka jest nieznany. Pieśń powstała w dniach 16 – 17 lipca 1797 roku we włoskim miasteczku Reggio Emilia w dzisiejszych Włoszech, publicznie wykonana została po raz pierwszy 20 lipca. Od początku z aplauzem przyjęta przez Legiony Dąbrowskiego, w 1798 roku znana już była we wszystkich zaborach. Utwór ten śpiewali Polacy podczas powstania listopadowego, powstania styczniowego, w czasie I i II wojny światowej.

Po odzyskaniu niepodległości, w 1921 roku powołano komisję, która w Muzeum Wojska Polskiego odnalazła pozytywkę z czasów Księstwa Warszawskiego, tam zanotowaną melodię Jeszcze Polska uznano za pierwowzór. 26 lutego 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego został zatwierdzony jako hymn państwowy. Obowiązujący tekst hymnu i jego zapis nutowy zawiera Ustawa Sejmowa z 31 stycznia 1980 roku. Również Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 roku potwierdza, że Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem narodowym Polski.

Hymn szkoły - wykonanie: uczniowie SP w Korzennej

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.